Co je to karbon

O karbonu

Karbon (také známý jako uhlíkové vlákno) je jedním z nejpevnějších a nejlehčích materiálů dostupných na dnešním trhu. Ne nadarmo se o něm mluví jako o kosmickém materiálu. Je pětkrát pevnější než ocel a váží jen zlomek její hmotnosti, kompozity z uhlíkových vláken se často používají v letectví, kosmonautice, robotice, yachtařství, automobilovém závodním průmyslu (např. MotoGP, F1) apod.

 

Hlavní výhody karbonu (uhlíkových vláken)

Uhlíkové vlákno je materiál s nízkou hustotou, ale s velmi vysokým poměrem pevnosti k hmotnosti.

Vysoká pevnost v tahu – je jedna z nejsilnějších ze všech komerčních výztužných vláken, pokud jde o napnutí, je velmi obtížné protáhnout nebo ohýbat uhlíková vlákna.

Nízká tepelná roztažnost - uhlíkové vlákno se v horkých nebo chladných podmínkách mnohem méně rozšiřuje v kontrastu s materiály, jako je ocel a hliník.

Výjimečná trvanlivost - uhlíková vlákna mají vynikající únavové vlastnosti ve srovnání s kovem, což znamená, že součásti vyrobené z uhlíkových vláken se nebudou opotřebovávat tak rychle pod stálým konstantním použitím.

Odolnost proti korozi - při použití vhodných pryskyřic je uhlíkové vlákno jedním z nejvíce dostupných materiálů odolných proti korozi.

 

Uhlíková vlákna – karbon - materiál budoucnosti

Uhlíkové vlákno (známé také jako KARBON) vystupuje ve světě materiálů jako jeden z nejpevnějších a nejlehčích materiálů na trhu. Uhlíková vlákna byly dosud používána pouze ve výrobě pro top výrobky vyšší třídy, ale pomalu vstupují také do sortimentu střední třídy. Práce s uhlíkovými vlákny je poměrně drahá a má intenzivní výrobní proces.

Uhlíková vlákna je nutno uchovávat ve speciálních chladírnách s konstantní teplotou pod nulou.

 

Není karbon jako karbon

Trh je stále více zaplavován dodavateli, kteří nabízejí „pravý karbon“. Bohužel při bližším prozkoumání je často jasné, že tyto díly se skládají pouze částečně z karbonu a jsou při výrobě doplňovány skelným vláknem apod. Někdy je pro zákazníka obtížné zjistit rozdíl pouze z obrázků.

Abyste mohli přesněji zjistit kvalitu karbonových dílů, uvádíme zde několik základních informací:
Kvalita uhlíkové složky je v podstatě definována během její výroby a (v poněkud menší míře) povrchovým povlakem, který určuje trvanlivost a kvalitu.

 

Výrobní proces pomocí Autoklávu

Jedná se o klasický postup, vyvíjený po celá desetiletí pro hi-tech použití, od Formule 1 až po Moto GP, až po vesmírné cestování.

Nejmodernější praxí je použití tzv. "Prepreg" materiálů. Tyto předem impregnované uhlíkové vlákna musí být skladovány za studena, aby mohly být zpracovány efektivněji. Protože karbonové látky jsou vyráběny strojem, jejich poměr vazebného činidla je trvale nízký. Výsledkem je vynikající rozměrová shoda, stejně jako předem stanovená, jasně definovaná stabilita spojená s nižší hmotností komponentů. Kromě toho je použití předimpregnovaných karbonových vláken lepší pro člověka a životní prostředí, protože použití otevřené pryskyřice se nevyžaduje.

Při vysokých tlakových poměrech a teplotách dosažených v autoklávu musí být formy pro uhlíkové komponenty vyrobeny z odolných materiálů. Pro zaručení stálé kvality se používá hliník. Tyto hliníkové formy jsou frézovány pomocí nejnovějších CNC frézovacích technik z pevných kovových profilů.

 

Povrch

Transparentní lakování:

Práškový lak, který se používá pro uhlíkové (karbonové) díly, se používá podobným způsobem jako standardní práškové laky. Část, která má být potažena, stejně jako prášek laku, je elektrostaticky nabitá. Prášek se na karbonový díl aplikuje pomocí vzduchové pistole a poté se vypálí ve speciální, přesně vyhřívané kabině.

Práškové lakování je velmi ekologický lakovací proces. Tlak vzduchu se používá jako "rozpouštědlo", což znamená, že nedochází k znečištění životního prostředí. Odpad spojený s tímto procesem může být dekontaminován jako odpadní produkt využívající energie a likvidován za rozumnou cenu. Neexistuje žádný nebezpečný vedlejší produkt.

Práškové lakování je odolnější proti nárazu kamene a podobnému mechanickému poškození. Prášková barva je vynikající ochranou proti UV záření pro uhlíková vlákna, která chrání, a také zabraňuje vyblednutí karbonových dílů.

Naši dodavatelé,  úspěšně používají tento postup mnoho let. Mezi nimi vyzdvihneme ICP Ilmberger Carbon, který potvrdil svou výjimečně vysokou úroveň kvality tím, že jejich procesy pravidelně kontroluje německá bezpečnostní norma TÜV Süd a pravidelně dostávají odpovídající razítko schválení kvality. To zase potvrzuje, že společnost ICP Ilmberger Carbon nabízí tomuto zákazníkovi jistotu, že obdrží produkt s nejvyšší kvalitou. Od většiny našich dodavatelů dostanete písemnou deklaraci o použitých materiálech a výrobních postupech.

 

Mnozí dodavatelé klasicky pokrývají karbonové díly pouze stříkáním lakem. Bohužel v průběhu let mohou některé laky "zežloutnout" a to v důsledku nedostatečné ochrany proti UV záření. Dalším rizikem pro zákazníka je neslavné "vyblednutí" karbonových dílů, které jsou opět způsobeny UV zářením. To má za následek snížení vynikajícího lesku karbonových dílů až na nepříjemnou světle šedou barvu.

 

Závěr

Obecně doporučujeme zákazníkovi klást otázky a v případě pochybností se informovat o zpracování karbonových dílů a procesech výroby a aplikace finálního lakování povrchu. Důvěryhodný výrobce / prodejce Vám na Vaše dotazy odpoví a deklaruje písemně své postupy a kvalitu materiálu.

Otestujte nás…

Potřebujete poradit? Zašlete nám vzkaz a my se vám ozveme.

!!!